Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

5 Grudnia 2022

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami jest obchodzony na całym świecie 3 grudnia. Celem tego szczególnego dnia jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku względem osób z niepełnosprawnościami. Każdy z nas może zmieniać świat na bardziej przyjazny i dostępny dla innych. Niepełnosprawność nie powinna nikogo wykluczać.

Z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami uczniowie klasy 6a mogli doświadczyć, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową oraz słuchową. Próbowali zrozumieć, jak można przełamać najróżniejsze bariery, ograniczenia i własne słabości.

Uczniowie z opaskami na oczach odgadywali przedmioty za pomocą dotyku, dowiedzieli się jak powstał alfabet Braill’a i odczytywali słowa napisane w tym języku. Uczniowie uczyli się także alfabetu migowego i próbowali „wymigać” swoje imiona oraz podstawowe zwroty grzecznościowe. Starali się rozpoznawać dźwięki mając słuchawki wyciszające na uszach. Próbowali też składać klocki oraz pisać w grubych rękawicach lub trzymając długopis w ustach, jak osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych był wyjątkową okazją, aby przez doświadczanie pokazać uczniom, jakie bariery i ograniczenia utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie.

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością wszystkim osobom z niepełnosprawnością oraz ich najbliższym życzymy zdrowia, siły do przezwyciężania wszelkich ograniczeń i trudności, radości w codziennym życiu oraz realizacji własnych marzeń i pragnień.

Adelina Jarmuszewicz

do góry