Strona główna/Aktualności/" Nasza duża i mała Ojczyzna "

" Nasza duża i mała Ojczyzna "

5 Grudnia 2022

W ramach współpracy z instytucjami kultury dnia 28.11.br. klasa 4 B została zaproszona do Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy na spotkanie patriotyczne by porozmawiać o historii i podzielić się refleksją, jaki może być nasz udział w zachowaniu pamięci tego co było i jest obecnie.

Na tle przygotowanej prezentacji wybrani uczniowie zaprezentowali piękne wiersze patriotyczne. Emma czytała wiersz Wisławy Szymborskiej ''Gawęda o miłości ziemi ojczystej", Antoni utwór - Wandy Chotomskiej " Twój dom'', a Lilianna - Władysława Bełzy ''Ziemia rodzinna". Zwieńczeniem występów było odśpiewanie przez : Emmę, Nadię i Liliannę piosenki o Oleśnicy, która jest jednocześnie hymnem naszej szkoły. Do wspólnego śpiewu włączyła się cała klasa.

Po części artystycznej uczniowie podzieleni na grupy przeszli do rozwiązywania quizów i zagadek sprawdzających wiedzę na temat naszej Oleśnicy. Pytania dotyczyły zabytków miasta: oleśnickiej bazyliki, zamku, muzeum, parków i pomników przyrody. W rozwiązywaniu zadań i układaniu puzzli pomocne okazały się mapy, książki i Internet. To spotkanie przyniosło nam nie tylko wzruszenie pięknem poezji patriotycznej, ale również sporą dawkę nowej wiedzy o naszym mieście.

Na zakończenie pełnej wrażeń wizyty - nasi uczniowie otrzymali „Kartę Honorowego Czytelnika” oraz odblaskowe opaski w barwach narodowych. Czas spędzony w bibliotece był bardzo owocny. Zagadki i quizy przygotowała p. Grażyna Hrebeniuk - pracownica BP w Oleśnicy, a występy dzieci Lucyna Sutuła.