Strona główna/Aktualności/Laboratorium Czterech Żywiołów i budzenie uśpionego (..)

Laboratorium Czterech Żywiołów i budzenie uśpionego wulkanu.

26 Listopada 2021

W dniu 23 listopada klasa 2a i 2b uczestniczyła w wycieczce do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Tego dnia uczniowie już podczas podróży do Dobkowa mieli okazję podziwiać piękne górskie krajobrazy - między innymi piękne, zaśnieżone szczyty Gór Kaczawskich. W tak malowniczym miejscu znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna.

Po dotarciu na miejsce uczniowie mieli okazję obejrzeć krótki film o wulkanach i tajemnicach głębi naszej planety Ziemi. Podczas filmu edukator tłumaczył wiele ciekawych rzeczy m.in. o jądrze ziemi i zadawał pytania. Wielu uczniów podnosiło ręce do góry, prezentując wspaniałą znajomość tajemnic naszej planety.

Następnie klasy brały udział w zajęciach, podczas których dzieci same wykonywały naukowe eksperymenty. Laboratorium skrywało wiele tajemniczych substancji i przyrządów. Każdy nauczył się, czym jest zlewka, pipeta, kolba oraz bagietka. Używając fachowych przyborów, zabezpieczeni fartuchami laboratoryjnymi uczniowie przelewali, odmierzali, mieszali i obserwowali efekty swoich działań. Połączone ze sobą substancje pokazywały, jak przenikają się warstwy ziemi, jak wygląda wybuch wulkanu oraz jak poruszają się cząsteczki minerałów.

Zajęciom tym towarzyszyły kolejno pełne skupienia przy pobieraniu odpowiednich substancji i mieszaniu ich, a także okrzyki radości i zdumienia przy uzyskiwaniu efektów końcowych.

Tego dnia uczniowie z przewodnikiem zwiedzali też ekspozycję związaną z tajemnicami ziemi. Każdy miał okazję zgłębić tajemnice ziemi, zbadać fragmenty skał oraz zobaczyć interaktywną makietę i posłuchać ciekawostek o krainie wygasłych wulkanów.

Atrakcją tego wyjazdu była też platforma symulująca trzęsienie ziemi. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem. Na koniec dzieci wykrzykując hasło "Wulkanie, wulkanie obudź się" sprawiły, że u szczytu skalnego wulkanu pojawił się dym...

To był wspaniały wyjazd łączący w atrakcyjny sposób naukę i zabawę.