Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Klasa 2 B na wycieczce szlakiem oleśnickich zabytków.

Klasa 2 B na wycieczce szlakiem oleśnickich zabytków.

9 Czerwca 2021

Uczniowie klasy 2B po raz kolejny wybrali się na wycieczkę szlakiem Oleśnickich zabytków. Tym razem w dwu godzinny spacer po mieście zabrała nas przewodniczka Pani Dorota Karlińska.

Pierwszym przystankiem naszej wędrówki jest oleśnicki rynek, a dokładnie Kolumna Zwycięstwa, która powstała z dumy zwycięstwa Prus nad Francją. Pomnik ma ok 12 metrów wysokości, a szczyt kolumny wieńczy uskrzydlona Bogini Zwycięstwa.

Chwilę później wyruszyliśmy na krótki spacer wokół rynku, by zobaczyć inne ciekawostki. Taką jest na przykład Ola, a dokładnie mówiąc figurka małej dziewczynki, która siedzi na ławce. Jak to ładnie ujęła nasza przewodniczka.,, Wrocław ma krasnale, a Oleśnica ma Olę,która trzyma w ręku różę czyli symbol miasta."

Opuszczamy rynek, by odkrywać kolejne ciekawostki związane z miastem. Na sam początek nasza przewodniczka zabiera nas w pobliże Bramy Wrocławskiej, gdyż jest to jedyna z czterech bram, która zachowała się w dobrym stanie. Kolejne obiekty na naszej trasie to Kościół Zielonoświątkowy- stara synagoga, kościół św. Trójcy i Cerkiew prawosławna Zaśnięcia NMP i św Jerzego. Jest to wyjątkowy zabytek na naszej drodze, bowiem jest to zlepek dwóch gotyckich kościołów.

Dalej spod dawnego klasztoru Augustianów ruszamy na spacer wzdłuż murów miejskich. Ostatnim przystankiem naszej wycieczki jest najstarszy mural, który znajduje się w podwórzu przy ul. Młynarskiej.

Na sam koniec odbył się konkurs dotyczący zwiedzonych zabytków i niespodzianka przygotowana przez naszą przewodniczkę.

Była to wspaniała lekcja historii naszego miasta,za co bardzo dziękujemy .

Na zakończenie tak wspaniałego dnia wybraliśmy się na lody.

Monika Morawska

Uczniowie klasy 2 B na wycieczce szlakiem oleśnickich zabytków

do góry