Fundusze Europejskie
Strona główna/Aktualności/Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

14 Kwietnia 2021

Są takie wydarzenia, których czas nie okrywa zapomnieniem i nie  odziera z emocji, pozostają na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach. Takim wydarzeniem jest  bardzo smutny epizod  II wojny światowej - mord polskich żołnierzy w Katyniu w 1940 roku. 

Uczniowie klas starszych naszej szkoły 13 kwietnia w przypadającym w tym dniu Światowym Dniu Pamięci Ofiar Katynia uczcili polskich żołnierzy - ofiary sowieckiego totalitaryzmu.

W trakcie zdalnych lekcji historii oraz na godzinie wychowawczej uczniowie obejrzeli przygotowaną przez nauczycielkę historii prezentację multimedialną, poświęconą ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 81 lat. Poznali tragiczne wydarzenia naszej narodowej historii. Przypomniano im tragiczny los polskich jeńców z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, którzy stracili życie z rąk sowieckich oprawców. Katyń był wielką tragedią, wymordowano wtedy, wiosną 1940 roku kwiat narodu - polską inteligencję. Na nieludzkiej ziemi  w zbiorowych dołach pogrzebani zostali ludzie honoru, cieszący się nienaganną postawa moralną.

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy...

Pamięć nie dała się zabić

nie chciała ulec przemocy.

I woła sprawiedliwość

i prawdę po świecie niesie...

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie.

SU

k

do góry